Kolobeh roka a marec plný vírusov vlani aj dnes
Marec ako prvý jarný mesiac je charakteristický náladou prebudenia, čerstvosti, činorodej práce a tvorenia. Aktivity sa postupne presúvajú von z budovy. Krajina je nasiaknutá vodou, v potokoch a riekach sa valí veľké množstvo vody...
Slávnosťou tohto obdobia je vynášanie Moreny- smrtky. Na smrtnú nedeľu, ktorá je piatou pôstnou nedeľou, vynášali ľudia Smrtku- Marenu, Morenu, Moranu. Bola to postava vyrobená zo slamy a oblečená do ženských šiat. Symbolizovala zimu a s ňou spojené sily smrti, zániku a odumierania. Morenu bolo treba zničiť jedným zo živlov, preto sa púšťala po vode, hádzala zo skaly, zakopávala do zeme alebo pálila v ohni. Všetky rituály odkazujú na to podstatné, čo o dva týždne neskôr obsahuje obraz veľkonočného mystéria - prekonanie síl smrti a počiatok novej formy života a možnosť zvoliť premenený spôsob bytia človeka. V prípade tradičného rituálu dochádza k symbolickej premene starého v nové prostredníctvom popola, novo vzniknutej čistej látky iných kvalít. V ďalšom prípade prichádza nový spôsob existencie prostredníctvom vody, ktorá rozmýva a rozpúšťa všetko staré, usadené, stuhnuté a teda neživé. Slávnosť vynášania Moreny sa spája s Jarnou slávnosťou, pri ktorej musia deti prejsť tmavým tunelom, na konci ktorého ich čaká Matka Zem. Tá im dá semienko, ktoré potom s rodičmi zasadia. Témou tohto mesiaca je aj pozorovanie a preciťovanie tej náhlej zmeny, keď sa v priebehu niekoľkých dní z pustej, holej krajiny, stala krajina plná pučiaceho života a zelene - príchod jari. K hlavným princípom "umenia žiť" patrí schopnosť vypestovať si vlastnú potravu. Celý proces sadenia, klíčenia, cez všetky etapy rastu, patrí k jedným z najfascinujúcejších a najzaujímavejších procesov vôbec. Klíčiace obilie nám ukazuje zvlášť výrazným spôsobom jarný proces obnovy z odumretého. Je tu zobrazené dianie smrti a znovuzrodenia, ktoré sa oslavuje v dobe Veľkej noci. Pre deti, ktoré sa nachádzajú vo fáze rozkvetu života, je v dnešnej dobe "hojivé" vysievať obilie, starať sa oň a následne pozorovať vitálnu klíčiacu silu. Behom procesu klíčenia rastú klíčky až o 3 - 5 cm denne. Do vlastnoručne vyrobených hlinených misiek dáme hlinu, najlepšie záhradný kompost, na ktorý poukladáme zrnká obilia a pokryjeme slabou vrstvou preosiatej pôdy. Obrazne povedané: "pochováme" zrnká, ktoré odumreli, a tým sa pripraví cesta pre klíčenie do nového života.
Praktické aktivity
Jarné upratovanie. Zo starého textilu, ktorý sme vyradili, ušijeme textilné tašky, alebo darček. Zo starých ponožiek šijeme zvieratká, či iné hračky. Vyradené tričká postriháme na pásiky a potom z nich tkáme na ručných rámoch rôzne koberčeky pre bábiky alebo aj do interiéru. pletieme korbáče, košíky, píšťalky z vŕby. Prvá jarná slávnosť- vynášanie Moreny, prvé sadenie v záhradke(špenát, hrášok). Pozoruje prílet prvých sťahovavých vtákov. Začíname s pozorovaním jedného vybraného vtáčieho hniezda(belorítka, lastovička, bocian...)